Gayrimenkul Satın Alım Süreci – Sıkça Sorulan Sorular

Tapu dairesine gitmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Alıcı olarak ilgilendiğiniz gayrimenkulün tapu fotokopisi kapora ödemeniz sonrasında size teslim edilecektir. Bu belge ile gayrimenkulün üstüne vergi borcu olup olmadını, tapu üstünde herhangi bir ipotek olup olmadığını, imar durumunun ne olduğunu, gayrimenkul eğer bir bina ise ruhsatlı, iskanlı olup olmadığını ve DASK sigortasının olup olmadığını sizler için tekrar kontrol edeceğiz.

Tapu dairesinden nasıl randevu alınır?

Tapu devir işlemi için tapu müdürlüğüne randevu almadan gidilemiyor. İşlemin tamamlanmasını istediğiniz gün için mutlaka randevu almanız gerekiyor. Kapora ücreti yattıktan sonra danışmanlarımız sizin adınıza gayrimenkulun kontrollerini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde yapacak ve tapu randevunuzu alacaktır.

Tapu dairesine hangi belgeler ile gidilmeli?

Tapu devir sürecinde gerekli olan belgeler alıcı ve satıcı için farklılık gösteriyor. Satıcıdan istenen belgeler arasında; Tapu aslı veya fotokopisi, 1 Resim, nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi, vergi borcu yoktur yazısı ve tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa emlakçı adına vekaletname yer alıyor. Alıcıdan istenen belgeler arasında ise 2 resim, nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi, T.C. kimlik numarası, tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa emlakçı adına vekaletname gerekiyor.

Tapu dairesinde ne yapılır?

Randevu günü ve saatinde tapu dairesinde her iki tarafın veya varsa vekillerinin bulunması gerekiyor. Tapu dairesine, randevu saatinden en az 15 dakika önce gidilmesi gerekiyor. Evrakların eksiksiz olması halinde tapu devir süreci başlıyor. Bu süreçte tapu harcının ödenmesi isteniyor. Tapu harcı ödendikten sonra tapu harç dekontları ilgili memura veriliyor. Akabinde Akit Odası’nda tapu kayıtları imzalanıyor. Son olarak müdürün imzasından sonra devir işlemi tamamlanıyor ve tapu belgesi teslim ediliyor.

Ne kadar tapu harcı ödenir?

Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. Bu harç, Bakanlar Kurulu’nun yaptığı indirim ile 30 Eylül’e kadar konut ve işyerleri için binde 15 oranında ödeniyor. Arsa ve araziler için ise binde 20 oranında harç ödemesi yapılıyor.

Tapu harcı nereye ödenir?

Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Ayrıca anlaşmalı bankalar tarafından da harç tahsil edilebiliyor. Tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulaması ile de harç ödemesi yapılabiliyor.

Tapu harcı eksik ödenirse ne olur?

Tapu harcının eksik ödenmesi ve bu durumun tespit edilmesi halinde aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re’sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil ediliyor. Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.

Banka kredisi ile alınan ev için ne kadar harç ödenir?

Gayrimenkulünüzü banka kredisiyle de alınması halinde, tapu harcının yine gerçek devir bedeli üzerinden ödenmesi gerekiyor. Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının ise nakit ya da banka havalesi ile ödenmesi halinde, bu şekilde ödenen tüm miktarların toplanması ve bu toplam üzerinden harç ödenmesi gerekiyor.

Gayrimenkulü satanlar vergi öder mi?

Mevcut uygulamaya göre edinim tarihinden itibaren 5 sene içinde gayrimenkulün satılması halinde Gelir Vergisi Beyannamesi verilerek vergi ödenmesi gerekiyor.

Tapuda benimle birlikte başka birinin adı da olabilir mi?

Evet, bir mülkün tapusu birkaç kişinin üzerine yapılabilir. Kişi adedinde sınırlama yoktur.

Türkiye’de gayrimenkul alan yabancı ülke vatandaşları vatandaşlık hakkı da alabiliyor mu?

Yabancı ülke vatandaşları konutun adlarına tescilini takiben oturum izni başvurularını yapabilirler. Vatandaşlık hakkı için satın alacakları bir ya da birden fazla gayrimenkulün satış bedelinin minimum 1.000.000 USD olması yasal zorunluluktur.

Gayrimenkul danışmanına ne kadar komisyon ödenir?

Kanunen yetkili emlakçıların alabileceği komisyon oranları sabitlenmiştir. Bu oran sözleşilen fiyat üzerinden alıcıdan ve satıcıdan %3’er olmak üzere sözleşme fiyatının %6’sıdır.