Mortgage – Sıkça Sorulan Sorular

Kredi ile ev almak karlı bir yatırım şekli mi?

Konut bedelinin tamamını karşılayacak miktarda nakitiniz yoksa ve ileriye yönelik bir yatırım yapmak istiyorsanız, kredi kullanarak gayrimenkul edinmek kârlı bir yatırım şeklidir.

Ev kredimi kaç aya kadar vadelendirebilirim? Benim için en uygun vade seçeneği hangisidir?

Oprom Gayrimenkul olarak sizlere önereceğimiz kredi ürünlerinin maksimum vadesi KOBİ müşteriler için 120 ay (10 yıl), bireysel müşteriler için 240 aydır (20 yıl). Size en uygun vadeyi, kullanacağınız kredi miktarına ve ödeme gücünüze göre sizinle birlikte belirleyeceğiz. Bununla birlikte, mevcut faiz seviyelerinde 120 aylık vadenin üzerine çıkmamanız, toplam faiz yükü ve taksit tutarları arasındaki fark göz önüne alındığında sizin için daha avantajlıdır. Son faiz düzenlemeleri ile 10 yılın üzerine çıkıldığında kredi vadesi uzamakla birlikte, taksit tutarları arasında önemli bir fark oluşmamaktadır.

Kredi kullanımında bankanın aradığı teminatlar nelerdir?

Kredi kullanımında satın almış olduğunuz konut üzerine, bankalar tarafından kredi riskini karşılayacak tutarda birinci derece ipotek tesis edilmektedir. Bu tutar bankaya borçlandığınız kredi bedeli kadar olacaktır.

Genel prensip olarak kredi başvurularında kefil talep edilmemektedir. Ancak banka politikalarının gerektirdiği bazı durumlarda istisnai olarak kefil talep edilebilmektedir.

Kredi başvurusunda bulunmak için hangi belgeleri getirmeliyim?

Başvuru için gerekli belgeler;

  • Nüfus cüzdanı
  • Adresi gösterir ikametgâh senedi veya fatura (son üç aya ait sabit telefon, doğalgaz, elektrik, su veya ADSL faturası)
  • Satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu
  • Gelir durumunu gösteren belge

Alacağım konutun değerlemesi nasıl yapılacak?

Kredi başvurunuzun ardından evraklarınız değerlendirilip kredilendirmeye uygun bulunması halinde, bankaların görevlendireceği SPK-BDDK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları bizimle irtibata geçerek satın alacağınız konutu ziyaret edecek ve “ekspertiz raporu” hazırlayacaktır. Krediyi kullanacak olan müşterimizin bu aşamada tapu dairesine başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Ekspertiz sürecinin ardından, konutun kredilendirme için uygun bulunması halinde süreç devam eder. Bunun haricinde dilerseniz kredi başvurunuz öncesinde konutun değerini öğrenmek için bankalar aracılığı ile ekspertiz sürecini başlatabilirsiniz.

Konut bedelinin en fazla ne kadarı için kredi kullanabilirim?

Bankalar  tarafından onay verilecek ekspertiz değerinin maksimum %80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Dilerseniz tutar farkları için ihtiyaç kredilerine de başvurmanız mümkündür.

Kredili konut alımlarında satıcıya neden peşinat ödeniyor?

Kredili satışlarda konut satış bedelinin tamamı ekspertiz raporunda belirtilse dahi, yasal üst sınır olan %80 oranında kredilendirme yapılabilmektedir. Kalan bedeli ister nakit, isterseniz ayrı bireysel kredi ürünlerine başvurarak tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bazı gayrimenkullerde mülk sahibinin talebi doğrultusunda belli oranda kredilendirme yapıldığı durumlar oluşabilmektedir. Bunun sebebi satın alınacak konutun şu an belediye tarafından belirlenen rayiç bedel ve eksper değerinin ileride sağlayacağı yatırım değeri ve primden düşük olması ve bunun sonucunda piyasa fiyatının yatırım değerine göre de belirleniyor oluşu, ya da bir binada satılan diğer konutların satış bedellerinin düşük gösterilmesi sebebiyle mal sahibinin bu grafiği bozmak istememesi olabilir. Danışmanlarımız portföylerini her müşterimizin bütçesine ve birikimlerine uyacak şekilde güncel tutmaktadır ve sizin için ister düşük, ister yüksek peşinatlı konut seçeneklerini sunacaktır.

Alacağım evin satış bedelinin tamamına kredi kullanabilir miyim?

Eğer alacağınız konutun haricinde başka bir gayrimenkulünüz varsa, teminat göstererek kullanacağınız kredi tutarını yükseltmeniz mümkündür. Diğer gayrimenkulünüzün yapılacak ekspertiz sonucu belirlenecek değerinin %75’ine kadar ek kredi kullanabilir ve satın alacağınız gayrimenkulün tamamını %100 oranında kredi ile alabilirsiniz.

Konut kredisi başvurusu yaptım, şimdi ne olacak?

Başvurunuzun ardından banka önce sizi arayarak seçtiğiniz vade ve tutardaki faiz ve masraflar hakkında sizi bilgilendirecek. Bu aşamada özellikle ödemelerini zamanında yapan, yani iyi bir kredi müşterisi iseniz, Oprom Gayrimenkul danışmanları sizin adınıza banka ile faiz oranında pazarlık yapacaktır. Sonra da banka, kredibilitenize bakarak size ön onay verecek ve ekspertiz raporu için ilgili firmayı yönlendirecektir. Bu aşamada sizin ekspertiz ücretini yatırmanız istenir. Ekspertiz sonrası rapor bankaya 1-3 iş gününde ulaşacaktır. Eğer kredi talebiniz onaylanırsa kredinizin kulandırımı için tapu ipotek işlemleri yapılacak ve tapu adınıza tescil edilecek. Banka evi satan kişiye hesap açarak ödemeyi peşin olarak yapacaktır.

Kredimi erken kapatabilir miyim?

Bankalardan kullanmış olduğunuz konut kredisini vadesinden önce kapatmanız durumunda, kapatma işleminin yapıldığı gün itibarı ile kalan anapara borcu kadar ödeme yapmanız yeterli olacaktır. Ödeme planındaki ileriye dönük faiz tutarlarına ilişkin herhangi bir ödeme yapmanız söz konusu değildir. Bununla birlikte, 2007 Mart ayından itibaren kullanılmış sabit faizli kredilerde, kapatma tutarına ek olarak, vadesinden erken kapatılması talep edilen kredinin kalan vadesi 36 ayı aşmıyorsa ödenen anapara tutarının %1’ini, 36 aydan fazla ise %2’sini geçmeyecek tutarda ücret tahsil edilebilmektedir.

Kredi borcumu ödeyemediğim takdirde banka tarafından nasıl bir prosedür izlenecek?

Ödeme güçlüğüne düşülmesi durumunda, bankalar müşterileri ile görüşerek yaşanan güçlüğün nedenlerinin anlaşılması ve üzerinde mutabık kalınabilecek bir çözüm üretilmesine çalışacaktır. Bununla birlikte borcun tahsili mümkün olmazsa, ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla kredi borcunun kapatılması da söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda konuta ilişkin satış tutarının banka alacağını aşması halinde bankalar artan miktarı müşterilerine iade etmek zorundadır.

Yurtdışında yaşayan Türk veya yabancı ülke vatandaşları Türkiye’de ev kredisi kullanabilir mi? Koşulları nelerdir?

Evet, yurtdışında yerleşik müşterilerimiz uygun görülmesi halinde Türkiye’de konut kredisi kullanabilirler. Yerleşik olunan ülkedeki kredi kayıt bürosundan alınmış kayıt belgesinin ve gelir belgesinin Apostille (Tasdik) şerhi konularak temin edilmesi durumunda kredi özelinde uygulanabilecek kredilendirme oranı (LTV) limiti en fazla %65, temin edilememesi durumunda ise en fazla %50 olarak uygulanabilir.

Yurt dışında yaşıyorum/sürekli seyahat ediyorum. Avukatıma yada yakınıma vereceğim vekalet ile işlem yapabilir miyim?

Evet yapabiliriniz. Kredi başvurunuzu sadece kendiniz yapabiliyor olsanız da devam eden süreçte bütün bankacılık işlemlerini takip etmesi için avukatınızı ya da yakınınızı vekil tayin edebilmektesiniz. Vekiliniz sizin hesabınıza para yatırıp çekebilir, konut kredisi alındıktan sonra tapu işlemlerinizi dahi sonuçlandırabilir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde noterliklerden, yurt dışında iseniz konsolosluklarından istediğiniz kişiye vekalet çıkartabilirsiniz.